Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Dom Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju

O instytucji

O nas

 

Dom Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju funkcjonuje od 12 grudnia 2001 roku i jest jednostką organizacyjną Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Przeznaczony jest dla 80 osób w podeszłym wieku oraz osób przewlekle somatycznie chorych, kobiet i mężczyzn, nie tylko kombatantów. Dyrektorem placówki jest Agnieszka Kiesz

 

Dom to czteropiętrowy budynek, pozbawiony barier architektonicznych, wyposażony w windę osobową, podjazdy dla osób niepełnosprawnych, system przyzywowy w pokojach mieszkalnych. Mieszkańcom oferujemy pokoje jedno, dwu oraz trzyosobowe wyposażone w łazienki i aneksy kuchenne. Na każdym piętrze znajduje się sala telewizyjna oraz pomieszczenie socjalne.

 

Mieszkańcy naszego Domu mają zapewnioną całodobową opiekę pielęgniarsko-opiekuńczą dostosowaną do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Wizyty lekarza rodzinnego mają miejsce w DPS dwa razy w tygodniu lub częściej w razie konieczności. Na konsultacje lekarzy specjalistów mieszkańcy są umawiani i dowożeni do poradni.

 

Posiłki przygotowywane są w oparciu o upodobania smakowe mieszkańców, uwzględniane są również indywidualne potrzeby dietetyczne według wskazań lekarza. Jeżeli mieszkaniec nie schodzi na stołówkę posiłki dostarczane są do pokoju. Wykorzystywana jest również mała kuchnia, gdzie mieszkańcy przygotowują swoje dania.

 

Nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny pozwala rehabilitantom na stosowanie szerokiego zakresu zabiegów z kinezyterapii, fizykoterapii i hydroterapii. Dzięki temu objawy wielu chorób można złagodzić, szczególnie ważne jest to dla osób starszych.

 

W pracowniach terapii zajęciowej mieszkańcy niejednokrotnie rozwijają swoje zdolności artystyczne a także poprawiają zdolności manualne. 

 

W sali muzykoterapii odbywają się seanse w wygodnych fotelach przy nastrojowej muzyce. Kapela i chór naszego Domu często bierze udział w różnego rodzaju przeglądach i występach artystycznych a przede wszystkim uświetniają swoimi występami nasze spotkania integracyjne. Wielu mieszkańców spędza czas na zajęciach świetlicowych: grze w szachy, warcaby oraz karty. Dużym zainteresowaniem cieszą się prace w ogrodzie DPS, gdzie głównie panie dbają o wyjątkowy wystrój i estetykę naszego otoczenia.

 

Cyklicznie spotykamy się na imprezach integracyjnych takich jak np.: zabawy karnawałowe, andrzejki, majówki. 

 

Mieszkańcy mają możliwość realizacji swoich potrzeb duchowych, modlitwy oraz korzystają z posługi duszpasterskiej. Codziennie odprawiana jest msza św. w Kaplicy naszego Domu oraz nabożeństwa drogi krzyżowej, różaniec, majówki.

 

Do Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju kierowane są osoby na podstawie decyzji ośrodków pomocy społecznej odpowiednich do miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o pobyt. Szerszych informacji udziela personel naszego Domu.

 

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny